Naudinga informacija

Dažniausiai užduodami klausimai apie atostogų kaupinius

Įsibėgėjus vasarai, įmonių kolektyvams aktualesnis tampa turimų pelnyto poilsio dienų skaičius, o jų darbdaviams –  ir kita su atostogų kaupiniais susijusi informacija. Šios srities valdymas svarbus tiek finansinei, tiek žmogiškųjų išteklių strategijai, todėl atostogų politiką rekomenduoju reguliariai peržiūrėti ir pagal poreikį vis atnaujinti, atsižvelgiant į teisinius reikalavimus ir vidinius organizacijos poreikius. Tvarkytis su šia užduotimi kviečiu vadovaujantis trumpa atmintine. Joje atsakiau į esminius dažniausiai įmonės buhalterine apskaita besirūpinantiems ekspertams užduodamus klausimus atostogų kaupinių tema. 

Kodėl svarbu žinoti, kiek atostogų dienų sukaupta? 

Pirmiausia, žinoma, todėl, kad darbuotojui nusprendus nutraukti darbo santykius įmonė turės išmokėti kompensaciją už visas nepanaudotas atostogų dienas. Be to, sukauptos atostogos laikomos įmonės įsipareigojimu ir mažina pelną, todėl šis rodiklis svarbus tiek finansinei atskaitomybei, tiek verslo planavimui. Norėdami likti ramūs, kad šie procesai nesutriks, prieš atostogų sezoną (arba dažniau) paprašykite buhalterinės apskaitos specialisto pateikti informaciją apie darbuotojams priklausančių laisvadienių skaičių. 

Kokia privaloma atostogų trukmė?

Konkreti trukmė priklauso nuo profesijos. Didžiajai daliai dirbančiųjų priklauso 20 darbo dienų kasmetinių atostogų, kai kurioms mūsų šalies Darbo kodekse išskirtoms profesijoms – 40 darbo dienų. Pagal Darbo kodeksą atostogos taip pat turi būti suteikiamos kiekvienam darbuotojui nors kartą per darbo metus. Taip pat turite užtikrinti, kad bent vienas atostogų laikotarpis būtų ilgesnis nei 10 darbo dienų. To reikalauja ne tik teisinės nuostatos, bet ir vertybinės patikimo, šiuolaikiško, išmintingo darbdavio nuostatos. Juk užtikrindami žmonių gerovę ir efektyvumą mainais gaunate atitinkamus rezultatus – pailsėjusius ir motyvuotus darbuotojus, padedančius auginti įmonę.

Kas lemia atostoginių dydį? 

Tai priklauso nuo darbuotojo užmokesčio per paskutinius tris mėnesius iki atostogų pradžios. Kuo didesnį atlyginimą darbuotojas gavo per šį laikotarpį, tuo atostoginiai bus didesni. Jie taip pat bus didesni, jei tą mėnesį, kai asmuo atostogauja, darbo dienų yra daugiau, lyginant su ankstesniais mėnesiais, pagal kuriuos skaičiuojamas atostoginių vidurkis ir kuriais darbo dienų buvo mažiau. 

Kam reikalingas atostogų grafikas? 

Tam, kad išvengtumėte situacijų, kai dėl tuo pačiu metu atostogaujančių darbuotojų sunku palaikyti sklandžią įmonės procesų veiklą ir kenčia darbo našumas. Pavyzdžiui, klientai ir projektai lieka be priežiūros, o besiilsinčius kolegas pavaduojantiems žmonėms tenka per daug krūvio. Taigi suformuokite ir kolektyvui pristatykite aiškią atostogų suteikimo tvarką, taip pat paruoškite metų ar pusmečio eigoje planuojamų atostogų grafiką. Pasidalinkite juo su komandos nariais ir paprašykite užpildyti, kiek įmanoma anksčiau, dar prieš prasidedant aktyviausiems atostogų laikotarpiams.  

Ką dar svarbu žinoti apie atostogų kaupinius? 

Su atostogų kaupiniais susijusiems klausimams įtakos gali turėti įvairūs faktoriai, pradedant, pavyzdžiui, Darbo kodekso pokyčiais, numatančiais naują atostogų suteikimo tvarką ar jų skaičiavimą. Papildomus teisiškai tinkamus atostogų suteikimo ar kaupimo principus gali numatyti ir įmonės politiką kuriantys organizacijų vadovai ar savininkai.  Pačių darbuotojų sprendimus dėl atostogų laiko ar trukmės gali padiktuoti ir asmeninė finansinė situacija. Pavyzdžiui, tie, kurių pajamos pakankamos ir stabilios, veikiausiai atostogaus dažniau ir ilgiau. Įtakos turi ir šalies ekonomika – jei ši, tarkime, patiria sunkmetį, dirbantieji neretai linkę atostogų imti mažiau ir rečiau, kad parodytų atsidavimą ir išsaugotų darbo vietą. 

Skaitykite daugiau

Verslo pradžia ir buhalterija: patarimai, kokių klaidų vengti

Vienas kertinių sėkmingo jauno verslo, siekiančio užtikrintai augti, rodiklių yra tvarkinga ir profesionaliai vykdoma buhalterija. Jos pagrindinis vaidmuo – užtikrinti, kad finansiniai procesai būtų kruopščiai sekami ir valdomi. Per mažai dėmesio šiai sričiai gali lemti nemenkus nuostolius ar netgi bankrotą. Jei norite išvengti panašių nemalonumų, augindami savąjį verslą, kviečiu susipažinti su keliomis, mano nuomone, dažniausiai buhalterinėje apskaitoje pasitaikančiomis klaidomis ir patarimais, kaip jų išvengti.

Patikėkite buhalterinę apskaitą profesionalams

Siekiant ilgai puoselėto tikslo žmogiška jo įgyvendinimui skirti visus įmanomus resursus: tiek pinigus, tiek laiką ir fizines jėgas. Visgi bandydami savarankiškai įveikti begalę įvairių užduočių, kurioms reikalingos skirtingos kompetencijos, rizikuojate anksčiau ar vėliau suklupti.

Vietoje to patariu buhalterinės apskaitos klausimus patikėti kokybiškai šias paslaugas teikiančiai įmonei ar specialistui. Taip išvengsite išlaidų, kurios gresia net dėl vieno menko nesusipratimo ar elementaraus nežinojimo, kaip susitvarkyti su tam tikra buhalterijos ar apskaitos situacija. Deja, per ilgą darbo patirtį teko konsultuoti ne vieną klientą, kuriam atsitiktinė klaida kainavo ne tik papildomą finansinę naštą, bet ir teisinius sunkumus.

Tuo tarpu perleidę buhalterinę apskaitą profesionalams, netruksite suvokti, kad tam reikalingas investicijas smarkiai pranoksta patiriama nauda. O mažiau streso ar galimybė visiškai atsiduoti labiau džiuginantiems dalykams (pavyzdžiui, verslo sėkmės strategijai) – tokie patys vertingi kaip minimali buhalterinių problemų tikimybė ar joms spręsti sutaupyti pinigai.

Planuokite biudžetą atsakingai

Dar vienas niuansas, kurį pastebiu dirbdama su nuosavo verslo kelionę tik pradedančiais partneriais, yra išlaidų planavimo stoka, vedanti į neprognozuojamus ir nekontroliuojamus finansinius iššūkius. Prastas biudžeto sudarymas pirmiausia gali lemti verslo likvidumą. Jei išteklius ir finansinius įsipareigojimus planuosite neatsargiai, rizikuosite atsidurti situacijoje, kai įmonė neturės pakankamai lėšų kasdienėms išlaidoms padengti. To pasekmė – skolos arba blogiausias scenarijus: veiklos žlugimas.

Aplaidus lėšų paskirstymas susijęs ir su pelningumu bei konkurencingumu. Nesureikšmindami finansų planavimo, galite praleisti potencialias progas įmonei investuoti į augimą ar plėtrą, o tai vėliau greičiausiai atsilieps pelno sumažėjimu ir prarastomis rinkos galimybėmis.

Visokeriopa parama planuojant išlaidas – pirmiau minėti buhalterinės apskaitos ekspertai. Visgi jei nuspręstumėte užsiimti biudžeto reikalais patys, būkite tikri, kad neviršijate galimybių ir įmonės lėšų nešvaistote be reikalo, kokį biudžetą bedėliotumėte: vienkartinio trumpalaikio projekto ar visų ateinančių metų.  

Fiksuokite grynųjų pinigų mokėjimus

Į klaidingų praktikų sąrašą įtraukiau ir aplaidų grynųjų pinigų srautų stebėjimą. „Bet juk skaitmenizuoti mokėjimai banko kortelėmis šiandien gerokai įprastesni“, – turbūt ką tik pagalvojote. Ir jūs teisūs. Kita vertus, būtent dėl šios priežasties, netikėtai prireikus atsiskaityti grynaisiais, galite paprasčiausiai pamiršti šį mokėjimą įtraukti į buhalterinę apskaitą.

Be to, pradedantieji verslininkai neretai prisipažįsta nesureikšminantys asmeninių investicijų kaip ir anksčiau aptartų laiko ar energijos resursų. Visgi patariu visose srityse išlaikyti balansą. Vadovaudamiesi vizija, kad asmeninės lėšos grynaisiais pinigais – indėlis į jūsų kuriamą verslą, veikiau darote sau „meškos paslaugą“. Nefiksuodami visų operacijų buhalterinėje apskaitoje ilgainiui susidursite su sunkumais norėdami atsekti išlaidas, sudarydami finansines ataskaitas ir galiausiai iškreipdami įmonės išlaidų bei pelningumo santykį.

Taigi išnaudokite skaitmenizacijos privalumus ne tik vykdydami elektroninius mokėjimus, bet ir formuodami įprotį įtraukti grynųjų pinigų atsiskaitymus į buhalterinės apskaitos programą. Dar geriau – ir pastarąjį darbą, atlikę mokėjimą grynaisiais, perleiskite žmogui, kuris profesionaliai rūpinasi jūsų įmonės buhalterine apskaita.

Skaitykite daugiau

Kodėl verta rinktis apskaitos įmonę, o ne asmeninį buhalterį?

6 argumentai, kodėl apskaitos įmonė yra teisingesnis sprendimas, jei norite miegoti ramiai ir augti užtikrintai.

1. Buhalterinės apskaitos įmonė išlaisvina nuo prievolės mokėti valstybei mokesčius (GPM, PSD ir „Sodrai“) už samdomą darbuotoją įmonės viduje.

Praktinis pavyzdys – 800 eurų „į rankas“gaunantis samdomas buhalteris su mokesčiais jums atsieitų 1350 eurų, tuo tarpu sutarę su buhalterinės apskaitos įmone fiksuotą mėnesinę 800 eurų sumą už atliktus darbus tik tiek jai ir mokėsite.

2. Buhalterinės apskaitos įmonė leidžia sutaupyti išlaidų, reikalingų sukurti kokybišką fizinę darbo vietą įmonėje: aprūpinti biuro baldais, kompiuterine įranga, telefonu, galiausiai kanceliarinėmis ir kitomis motyvuojantį komfortą darbuotojui teikiančiomis priemonėmis. Taigi nebereikia skirti lėšų ir technikos priežiūrai ar atnaujinimui, priemonių papildymui, motyvacijos darbo vietoje kėlimui.

3. Dirbant su buhalterinės apskaitos įmone, nereikia investuoti į nemenkai kainuojančias profesionaliasbuhalterines programas ir joms būtinus brangius priedus.

4. Jei buhalteriniais įmonės reikalais rūpinasi įmonė, nebereikia galvoti, ką daryti, jei samdomą buhalterį netikėtai pakirs liga ar jis nuspręs išeiti atostogų.

Didžiausios krizės linkusios įvykti nepalankiausiu metu, o ir kasdienius finansinius reikalus kažkam reikia tvarkyti: net keliomsdienoms palikti darbo vietą tuščią rizikinga ir neatsakinga, reikalauti dirbti sergančio ar besiilsinčio darbuotojo neteisėta, o turėti antrą, kuris galėtų pavaduoti, tiesiog per didelė prabanga, jei svarstote, ar „įpirksite“ vieną.

Tuo tarpu nutraukti darbą ir iki galo nesutvarkyti kliento buhalterinės apskaitos įmonė negali. Jos atsakomybė apibrėžta ne tik įstatymais, bet ir buhalterinių paslaugų sutartimi, be to, apdraudžiama civilinės atsakomybės draudimu.

5. Kaip perkant bet kokią prekę ar paslaugą, taip ir dirbant su buhalterinių paslaugų įmone galioja teisė reikalauti atsakomybės už kokybę: ištaisyti padarytas klaidas, atlyginti žalą, kuri galimai atsirado dėl įveltų netikslumų.

6. Visgi „techninių“ problemų tikimybė patikėjus buhalterijos apskaitą įmonei labai maža. Tam, kad galėtų atliepti skirtingų klientų poreikius, joje dirbantys specialistai suinteresuoti tapti plataus profilio apskaitos ekspertais: nuolat kelti kvalifikaciją ir išmanyti kur kas daugiau nei eilinis buhalteris.

Skaitykite daugiau

PVM mokėtojas: kaip žinoti, ar jau laikas juo tapti?

Kaip žinia, pridėtinės vertės mokestis, arba PVM – tai, ką sumokame nuo pardavimo metu sukurtos prekių ir paslaugų pridėtinės vertės. O PVM mokėtojas – nustatyta tvarka mokesčių administratoriaus užregistruotas asmuo, turintis mokėti PVM. Tiek įmonės, tiek asmenys, vykdantys individualią veiklą, gali savanoriškai įsiregistruoti PVM mokėtoju ir nelaukti, kuomet tai taps įstatymo nustatyta prievole – pavyzdžiui, viršijus 45 tūkst. metinės apyvartos ribą.

Taigi dar keli klausimai, kurie neduoda ramybės daugeliui mano konsultuojamų pradedančiųjų verslininkų – kuo skiriasi PVM ir ne PVM mokėtojo statusai ir kaip žinoti, ar jau verta patiems tapti PVM mokėtoju, jei iki šiol tokio statuso dar neturėjo.

Vienintelio teisingo atsakymo šioje situacijoje nėra. Tačiau egzistuoja kelios elementarios taisyklės, susijusios su jūsų kuriamu produktu ar paslauga bei jų pirkėjų tipais. Būtent pagal jas įsivertinus asmeninę situaciją pavyks priimti tinkamiausią sprendimą: ar jau laikas įsiregistruoti kaip PVM mokėtojui, o gal verta neskubėti ir kol kas vystyti veiklą ne PVM mokėtojo statusu.

Atsakykite sau į kelis klausimus, jei dvejojate, ar būti PVM mokėtoju iš tiesų naudinga ✓

Ar parduosite paslaugas ar prekes PVM mokėtojams?

  • Jei taip, tapti PVM mokėtoju verta, nes klientams jūsų paslaugų ar prekių kaina bus tokia pati.
  • Jei ne, verčiau kol kas likti ne PVM mokėtoju.

Ar paslaugas ir medžiagas, reikalingas savo veiklai, pirksite iš PVM mokėtojų?

  • Jei taip, už įsigytas paslaugas ar medžiagas galėsite susigrąžinti sumokėtą PVM.
  • Jei ne, nebus ko susigrąžinti.

Ar paslaugas ir medžiagas, reikalingas savo veiklai, pirksite iš ES valstybių?

  • Jei būsite PVM mokėtojas, tokiu atveju jums bus taikomas nulinis PVM tarifas.
  • Jei būsite ne PVM mokėtojas, paslaugos ir medžiagos kainuos brangiau, nes bus priskaičiuotas parduodančios šalies PVM tarifas.

Ar jūsų veiklai bus reikalingos „Google“, „Facebook“ ir pan. paslaugos?

  • Jei taip, būdamas ne PVM mokėtoju privalėsite papildomai apskaičiuoti PVM ir sumokėti VMI, nors ir tokių platformų tiekėjai savo sąskaitose dažniausiai nurodo nulinį PVM.Ar norite, kad jūsų įmonė atrodytų solidžiau ir patikimiau?Jei taip, tapti PVM mokėtoju verta, nes šis statusas indikuos didesnę apyvartą arba stambesnius užsakovus.

Egzistuoja tokia nerašyta taisyklė, kad dažniausiai savo noru registruotis tapti PVM mokėtoju apsimoka tuomet, kai ir jūsų klientai – teikiamų paslaugų ar prekių pirkėjai – yra PVM mokėtojai. Visgi patariame neskubant įsivertinti visas konkrečias pirmiau aprašytas aplinkybes ir tik tuomet priimti galutinį sprendimą.

Jei visgi nuspręsite, kad jau laikas tapti PVM mokėtoju, reikės VMI pateikti prašymą įtraukti įmonę į PVM mokėtojų registrą ir kitus reikalingus dokumentus. Jį nagrinėjantys specialistai vertins jūsų įmonės veiklą, vykdymo schemą, buveinės, sandėlių, jei tokie reikalingi veiklai vykdyti, buvimą ir kitus aspektus. Šis procesas trunka neilgai – sprendimas priimamas per 3 darbo dienas nuo visų būtinų dokumentų pateikimo.

Skaitykite daugiau

Įmonės steigimas savarankiškai: nuo ko pradėti?

Nusprendus realizuoti pirmojo nuosavo verslo idėją, neabejotinai gali kilti daugybė trikdančių klausimų dėl bene esminio startinio formalumo – įmonės steigimo. Norėdami įveikti iššūkį, veikiausiai dėl laiko ir papildomų rūpesčių stokos skubėtumėte kreiptis į buhalterines paslaugas teikiančias įmones ar ieškoti individualiai dirbančių buhalterių, kurie viską sutvarkytų.

Visgi verslo idėjos „įforminimo“ procesas nėra toks jau sudėtingas, kai turi patikimą šaltinį, kuris suprantamai  paaiškina, kaip viskas veikia. Šiuo klausimutam esame mes – drąsiai galite vadinti tavoapskaita.lt komandą savo asmenine buhalterinių paslaugų konsultantais. Metas judėti prie kitos užduoties – išsiaiškinti esminius sklandaus ir teisingo įmonės steigimo niuansus, kad klaidžiotib iurokratiniuose labirintuose reikėtų kuo mažiau.

Tad kokius žingsnius atlikti savarankiškai steigiant įmonę?

Susikurkite įmonės pavadinimą

Viena vertus, tai smagioji ir gana kūrybiška verslo pradžios dalis, iš kitos pusės – gana ilgas ir, žinoma, atsakingas procesas, todėl rekomenduoju nepasilikti šios užduoties paskutinei minutei ir pradėti galvoti apie savo būsimos veiklos vardą kuo anksčiau. Kaip tai padaryti nuosekliai ir kur ieškoti atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus dėl Lietuvoje įmonių pavadinimams galiojančių reikalavimų? Registrų centro svetainėje.

Išsigryninę įmonės pavadinimo viziją, Juridinių asmenių registre patikrinkite, ar tokio pavadinimo neturi kažkas kitas. Jei viskas tvarkoje, tame pačiame registre jį rezervuokite.

Pasiruoškite įmonės steigimo dokumentus

Steigimo aktą, jei individualią įmonę steigia vienas asmuo,arba steigimo sutartį, jei steigėjų keletas – šiame dokumente bus numatomos įmonės steigimo sąlygos. Taip pat jums reikės būsimos įmonės įstatų bei steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolo, kuriuo patvirtinami įmonės valdymo organų nariai.

Specifinių žinių įmonės steigimo dokumentams pasirengti nereikia, nes visų jų pavyzdžius galite rasti Juridinių asmenų registre. Jei visgi norite sutaupyti laiko ir svarbiau kuo greičiau pradėti įmonės veiklą ar tiesiog nėra noro domėtis jos steigimo dokumentų rengimo procesu nėra, galite kreiptis į pagalbininkus, teikiančius buhalterines paslaugas. Taip įmonės įsteigimo ir užregistravimo Juridinių asmenų registre kelias bus greitesnis ir patogesnis.

Numatykite įmonės registracijos adresą

Pagal Lietuvos įstatymus bet kuri įmonė privalo registruoti savo buveinę ir turėti registracijos adresą.

Sudarykite įstatinį kapitalą ir atsidarykite kaupiamąją sąskaitą

Banko paslaugos ne tik reikalingos kiekvienai įmonei. Turintjame sąskaitą, paprasčiau tvarkyti kasdienius finansinius reikalus: naudotis banko paslaugomis jo filialuose ar internetu, sekti įplaukas bei išlaidas, pateikti reikiamas ataskaitas ir deklaracijas, galiausiai patogiai pervesti darbo užmokestį. Tai tik keli banko sąskaitos privalumai – ilgainiui banko paslaugų patogumą ir poveikį geresniam darbo procesui patirsite patys.

Atsispausdinę pasirašytą įmonės steigimo aktą arba sutartį ir įgaliojimą, keliaukite į artimiausią banko padalinį atsidaryti kaupiamosios sąskaitos. Į ją įmokėjus suformuotą įstatinio kapitalo sumą, banko darbuotojas savo ruožtu išduos pažymą, patvirtinančią, jog įstatinis kapitalas sudarytas, ir nurodančią jūsų įmonės banko sąskaitą.

Dokumentus pateikite patvirtinti notarui*

* Šis žingsnis nėra privalomas, tačiau kartais be jo neapsieinama. Nors pastaruoju metu įmonės dažniausiai steigiamos tiesiog Registrų centro svetainėje, pateikiant šabloniškus įstatus, kai kurioms standartiniai įmonės įstatai netinka. Tokiu atveju kreipiamasis į notarus tampa priešpaskutine stotele įmonės steigimo procese, po kurios lauks tik įmonės registracija Juridinių asmenų registre. Kreipimosi tikslas – notariškai pasitvirtinti prašyme įregistruoti įmonę nurodytų dokumentų tikrumą, taip pat įstatų atitiktį galiojančių įstatymų reikalavimams ir galiausiai faktą, jog įmonę galima registruoti.

Užregistruokite dokumentus Juridinių asmenų registre

Kaip minėjome pirmiau, įmonės steigimo procedūrą galima patikėti tuo užsiimančiai buhalterines paslaugas teikiančiai įmonei ar buhalteriui. Tačiau užregistruoti dokumentus galite ir patys – per Registrų centro svetainę, kurioje viskas įvyksta automatiškai, tad sunku tikrai nebus.

Bet kuriuo atveju po šio žingsnio jūsų įmonės steigimas bus laikomas sėkmingai baigtu. Gausite įmonės pažymėjimą ir oficialiai tapsite juridiniu asmeniu, įmonės vardu įgysite teises bei pareigas ir galėsite būti ieškovu ar atsakovu teisme. Užsiimti ūkine komercine veikla, sudarinėti sandorius – kitaip tariant, pradėti dirbti – galite nuo pat įregistravimo momento. Tačiau rekomenduoju nepamiršti dar vieno svarbaus dalyko: skirti bent šiek tiek laiko pasidžiaugti, jog pagaliau įsteigėte įmonę!

Skaitykite daugiau

Kuo skiriasi MB ir UAB?

Tai dažniausias klausimas, kurį mums užduoda būsimieji verslininkai, nusprendę kreiptis pagalbos dėl įmonės steigimo. Juridinės formos pasirinkimas yra išties svarbus elementas, nuo kurio priklauso jūsų startas, tam tikri veiklos principai, galimybės, tad jį rūpestingai apgalvoti tikrai reikia.

 

Lengviausias būdas tai padaryti – įsivertinti pliusus ir minusus. Būtent tokiu gana elementariu patarimu pirmiausiai pasidaliname su klientais, išgirdę klausimus, kuo skiriasi mažoji bendrija (MB) ir uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ar kurią juridinę formą geriau rinktis.

 

Esate panašioje kryžkelėje? Kviečiame susipažinti su pagrindiniais MB ir UAB bruožais ir pliusais bei minusais.

 

Atsakomybė

Pradėkime nuo MB ir UAB siejančio vieno bendro privalumo – mažos atsakomybės verslo tipo. Abu yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys, o tai reiškia, kad įmonių savininkas neatsako savo asmeniniu turtu įmonės bankroto atveju.

 

Steigimas

Ir MB, ir UAB gali būti steigiama dviem būdais: elektroniniu arba su notaro pagalba. MB steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys (1–10 narių), tuo tarpu UAB gali steigti ir juridiniai asmenys(1–250 akcininkų).

 

Kapitalas ir įnašai

Jei nuspręsite steigti MB, jūsų įstatinis kapitalas galės būti labai simboliškas – kad ir vieno euro mokestis. Kokį įnašą steigėjas (MB narys) padarys, tokia įmonės turto dalis jam ir priklausys. Visgi nepaisant įnašo dydžio visi MB nariai turi tik po vieną balsą visuotiniame narių susirinkime. O štai UAB minimalus įstatinis kapitalas yra 1000eurų. Padalinus visą kapitalą į dalis, tai yra akcijas, jų skaičius nurodys įmonės turto dalį, kuri procentaliai priklauso vienam akcininkui.

 

Įmonės valdymo organai

Jei nuspręsite steigti MB, galėsite pasirinkti vieną iš dviejų MB organų struktūrų: MB narių susirinkimą, kuris taps valdymo organu, arba vadovą, kuris dirbs pagal civilinę sutartį. Šiuo atveju narių susirinkimas išliks valdymo organu, priimančiu svarbiausius MB sprendimus. UAB būtinai turi turėti direktorių ir akcininkų susirinkimą, o stebėtojų taryba gali tapti kolegialiu valdymo organu.

 

MB privalumai...

 

-     neturi privalomo įstatinio kapitalo

-     vadovas dirba pagal civilinę paslaugų sutartį

-     nebūtinas vadovas ir buhalteris

-     nariai gali veikti įmonės vardu be darbo sutarčių

-     galima išmokėti pelną avansu (nereikia laukti metų pabaigos)

-     narys gali išeiti iš verslo atsiimdamas savo įnašą arba gali perleisti nario teises kitam asmeniui

 

...ir trūkumai

 

-     steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys, todėl sunkiau pritraukti investuotojus (kitus juridinius vienetus)

-     už kiekvieną MB narį reikia mokėti PSD įmokas nuo minimalaus darbo užmokesčio

-     mažiau žinoma verslo forma užsienio rinkose

 

UAB privalumai...

 

-    lengviau pritraukti investuotojus, nes akcininkais gali būti ir fiziniai, ir juridiniai asmenys

-     ribotos civilinės atsakomybės – akcininkas rizikuoja tik įmonės, o ne asmeniniu turtu

-    yra galimybė pasitraukti iš verslo pardavus ar perleidus savo akcijas

 

...ir trūkumai

 

-     turi privalomą minimalų 1000 eurų įstatinį kapitalą

-     jei gavo pelno, akcininkas dividendus išsimoka tik pasibaigus finansiniams metams

-     reikalingas vadovas ir buhalteris (ar buhalterinių paslaugų įmonė)

 

Kaip matote, savų pliusų bei minusų turi tiek MB, tiek UAB juridinis statusas. Visgi MB steigimas yra nepalyginamai paprastesnis ir greitesnis, nebūtina išlaidauti ieškant konsultantų, kurie rekomenduojami steigiant UAB – viską galite pasidaryti per nuotolį užpildę reikalingas formas Registrų centro svetainėje.

 

Pradėti nuo MB naudinga ir tuo atveju, jei nesate tikri dėl verslo stabilumo, juk tapti UAB galėsite vos pajautę, jog veikla įsivažiuoja. Visgi jūsų valia, kurį variantą įsivertinę visus pirmiau aptartus aspektus pasirinksite. Bet kuriuo atveju linkime kuo didžiausios sėkmės startuojant ir kviečiame kreiptis, jei turite bet kokių įmonės steigimo ar kitų buhalterinių reikalų tvarkymo klausimų – pasistengsime jums padėti.

Skaitykite daugiau

Amžina dilema, kai reikia mokėti mokesčius: įmokų kodai

Įmokų kodai – tai, kas nesvetima visiems darbingo amžiaus asmenims, gaunantiems pajamų gyvenant Lietuvoje, bei juolab verslams: nesvarbu, turite mažąją bendriją ar didesnę individualią įmonę. Ir tuo pačiu lengvas galvos skausmas, kai ateina metas mokėti mokesčius, o ne kartą naudota vos trijų ar keturių skaičių įmokos kodo kombinacija eilinį kartą pasimiršta.

Būna ir taip, kad rūpintis mokestine prievole ir įmokos kodais apskritai tenka pirmą kartą. Nepatyrusiam verslui, kurio ne tik vystymu, bet ir finansiniu administravimu rūpinasi tas pats specifinių žinių šioje srityje neturintis žmogus, ar individualiam asmeniui, neseniai pradėjusiam pajamų teikiančią veiklą.

Visgi atliekant mokesčių įmokos VMI ar „Sodrai“ pavedimą nurodyti tikslų įmokos kodą būtina, jei norite, kad patvirtinimas apie jūsų kaip sąžiningo ir atsakingo verslo savininko ar piliečio atliktą pareigą be jokių nesklandumų atsidurtų valstybės biudžete.

Kokie svarbiausi VMI įmokų kodai?

1001 – PVM, juridinių asmenų pelno mokestis

1311 – gyventojų pajamų mokestis nuo gyventojų su darbo santykiais susijusių pajamų

1330 – MB narių mokamas gyventojų pajamų mokestis išsimokant atlyginimą pagal civilinę sutartį

1331 – gyventojų pajamų mokestis nuo nenuolatinio Lietuvos gyventojo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių B klasės pajamų

1411 – gyventojų pajamų mokestis nuo gyventojams su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusių A klasės išmokų

1441 – gyventojų pajamų mokestis nuo individualios veiklos pajamų

 

Kokie svarbiausi „Sodros“ įmokų kodai?

444 – PSD įmoka individualia veikla užsiimantiems asmenims, dirbantiems pagal verslo liudijimą

310 – VSD įmoka individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

322 – PSD einamosios įmokos individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

340 – PSD įmoka nuo praėjusių metų pajamų individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

252 – PSD ir VSD įmokos pagal darbo sutartį dirbančių žmonių

Skaitykite daugiau

Automobilių naudojimas ir apmokestinimas įmonės veikloje

Kuomet transporto priemonė įsigyjama įmonės vardu, versle ji turi būti naudojama pagal paskirtį: uždirbti pajamas ir gauti ekonominę naudą. Darbuotojui naudojant automobilį už įmonės veiklos ribų, tai yra savoms reikmėms (vykstant apsipirkti po darbo ar atostogauti), gaunama nauda turi būti atitinkamai apmokestinama. Kalbant paprastai, reikia susimokėti papildomus automobilio mokesčius. Tokia 2021 m. sugriežtinta mokesčių administratoriaus kontrolė įmonės automobilių naudojimui ne tik įmonės veikloje įnešė nemažai sumaišties.

 

Taigi ką svarbu žinoti apie šiandien aktualią įmonės automobilių apskaitą?

 

Nauda, gauta naudojantis įmonės automobiliu, priskiriama darbuotojo pajamoms natūra. VMI rekomenduoja, kad darbuotojo gauta nauda natūra dėl įmonės automobilio naudojimo asmeniniais tikslais kiekvieną mėnesį būtų įvertinta kaip 0,75 proc. automobilio tikrosios rinkos kainos. Ši vertė apmokestinama kaip darbuotojo pajamos natūra – tai yra priskaičiuojamas 20 proc. GPM ir „Sodros“ mokesčiai: PSD 6,98 proc., VSD 12,52proc. ir darbdavio 1,77 proc. Visos šios patirtos išlaidos pelno mokesčio tikslais yra leidžiami atskaitymai.

Skaitykite daugiau

Verslo pradžia ir buhalterija: patarimai, kokių klaidų vengti

Vienas kertinių sėkmingo jauno verslo, siekiančio užtikrintai augti, rodiklių yra tvarkinga ir profesionaliai vykdoma buhalterija. Jos pagrindinis vaidmuo – užtikrinti, kad finansiniai procesai būtų kruopščiai sekami ir valdomi. Per mažai dėmesio šiai sričiai gali lemti nemenkus nuostolius ar netgi bankrotą. Jei norite išvengti panašių nemalonumų, augindami savąjį verslą, kviečiu susipažinti su keliomis, mano nuomone, dažniausiai buhalterinėje apskaitoje pasitaikančiomis klaidomis ir patarimais, kaip jų išvengti.

Patikėkite buhalterinę apskaitą profesionalams

Siekiant ilgai puoselėto tikslo žmogiška jo įgyvendinimui skirti visus įmanomus resursus: tiek pinigus, tiek laiką ir fizines jėgas. Visgi bandydami savarankiškai įveikti begalę įvairių užduočių, kurioms reikalingos skirtingos kompetencijos, rizikuojate anksčiau ar vėliau suklupti.

Vietoje to patariu buhalterinės apskaitos klausimus patikėti kokybiškai šias paslaugas teikiančiai įmonei ar specialistui. Taip išvengsite išlaidų, kurios gresia net dėl vieno menko nesusipratimo ar elementaraus nežinojimo, kaip susitvarkyti su tam tikra buhalterijos ar apskaitos situacija. Deja, per ilgą darbo patirtį teko konsultuoti ne vieną klientą, kuriam atsitiktinė klaida kainavo ne tik papildomą finansinę naštą, bet ir teisinius sunkumus.

Tuo tarpu perleidę buhalterinę apskaitą profesionalams, netruksite suvokti, kad tam reikalingas investicijas smarkiai pranoksta patiriama nauda. O mažiau streso ar galimybė visiškai atsiduoti labiau džiuginantiems dalykams (pavyzdžiui, verslo sėkmės strategijai) – tokie patys vertingi kaip minimali buhalterinių problemų tikimybė ar joms spręsti sutaupyti pinigai.

Planuokite biudžetą atsakingai

Dar vienas niuansas, kurį pastebiu dirbdama su nuosavo verslo kelionę tik pradedančiais partneriais, yra išlaidų planavimo stoka, vedanti į neprognozuojamus ir nekontroliuojamus finansinius iššūkius. Prastas biudžeto sudarymas pirmiausia gali lemti verslo likvidumą. Jei išteklius ir finansinius įsipareigojimus planuosite neatsargiai, rizikuosite atsidurti situacijoje, kai įmonė neturės pakankamai lėšų kasdienėms išlaidoms padengti. To pasekmė – skolos arba blogiausias scenarijus: veiklos žlugimas.

Aplaidus lėšų paskirstymas susijęs ir su pelningumu bei konkurencingumu. Nesureikšmindami finansų planavimo, galite praleisti potencialias progas įmonei investuoti į augimą ar plėtrą, o tai vėliau greičiausiai atsilieps pelno sumažėjimu ir prarastomis rinkos galimybėmis.

Visokeriopa parama planuojant išlaidas – pirmiau minėti buhalterinės apskaitos ekspertai. Visgi jei nuspręstumėte užsiimti biudžeto reikalais patys, būkite tikri, kad neviršijate galimybių ir įmonės lėšų nešvaistote be reikalo, kokį biudžetą bedėliotumėte: vienkartinio trumpalaikio projekto ar visų ateinančių metų.  

Fiksuokite grynųjų pinigų mokėjimus

Į klaidingų praktikų sąrašą įtraukiau ir aplaidų grynųjų pinigų srautų stebėjimą. „Bet juk skaitmenizuoti mokėjimai banko kortelėmis šiandien gerokai įprastesni“, – turbūt ką tik pagalvojote. Ir jūs teisūs. Kita vertus, būtent dėl šios priežasties, netikėtai prireikus atsiskaityti grynaisiais, galite paprasčiausiai pamiršti šį mokėjimą įtraukti į buhalterinę apskaitą.

Be to, pradedantieji verslininkai neretai prisipažįsta nesureikšminantys asmeninių investicijų kaip ir anksčiau aptartų laiko ar energijos resursų. Visgi patariu visose srityse išlaikyti balansą. Vadovaudamiesi vizija, kad asmeninės lėšos grynaisiais pinigais – indėlis į jūsų kuriamą verslą, veikiau darote sau „meškos paslaugą“. Nefiksuodami visų operacijų buhalterinėje apskaitoje ilgainiui susidursite su sunkumais norėdami atsekti išlaidas, sudarydami finansines ataskaitas ir galiausiai iškreipdami įmonės išlaidų bei pelningumo santykį.

Taigi išnaudokite skaitmenizacijos privalumus ne tik vykdydami elektroninius mokėjimus, bet ir formuodami įprotį įtraukti grynųjų pinigų atsiskaitymus į buhalterinės apskaitos programą. Dar geriau – ir pastarąjį darbą, atlikę mokėjimą grynaisiais, perleiskite žmogui, kuris profesionaliai rūpinasi jūsų įmonės buhalterine apskaita.

Daugiau

Įmonės steigimas savarankiškai: nuo ko pradėti?

Nusprendus realizuoti pirmojo nuosavo verslo idėją, neabejotinai gali kilti daugybė trikdančių klausimų dėl bene esminio startinio formalumo – įmonės steigimo. Norėdami įveikti iššūkį, veikiausiai dėl laiko ir papildomų rūpesčių stokos skubėtumėte kreiptis į buhalterines paslaugas teikiančias įmones ar ieškoti individualiai dirbančių buhalterių, kurie viską sutvarkytų.

Visgi verslo idėjos „įforminimo“ procesas nėra toks jau sudėtingas, kai turi patikimą šaltinį, kuris suprantamai  paaiškina, kaip viskas veikia. Šiuo klausimutam esame mes – drąsiai galite vadinti tavoapskaita.lt komandą savo asmenine buhalterinių paslaugų konsultantais. Metas judėti prie kitos užduoties – išsiaiškinti esminius sklandaus ir teisingo įmonės steigimo niuansus, kad klaidžiotib iurokratiniuose labirintuose reikėtų kuo mažiau.

Tad kokius žingsnius atlikti savarankiškai steigiant įmonę?

Susikurkite įmonės pavadinimą

Viena vertus, tai smagioji ir gana kūrybiška verslo pradžios dalis, iš kitos pusės – gana ilgas ir, žinoma, atsakingas procesas, todėl rekomenduoju nepasilikti šios užduoties paskutinei minutei ir pradėti galvoti apie savo būsimos veiklos vardą kuo anksčiau. Kaip tai padaryti nuosekliai ir kur ieškoti atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus dėl Lietuvoje įmonių pavadinimams galiojančių reikalavimų? Registrų centro svetainėje.

Išsigryninę įmonės pavadinimo viziją, Juridinių asmenių registre patikrinkite, ar tokio pavadinimo neturi kažkas kitas. Jei viskas tvarkoje, tame pačiame registre jį rezervuokite.

Pasiruoškite įmonės steigimo dokumentus

Steigimo aktą, jei individualią įmonę steigia vienas asmuo,arba steigimo sutartį, jei steigėjų keletas – šiame dokumente bus numatomos įmonės steigimo sąlygos. Taip pat jums reikės būsimos įmonės įstatų bei steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolo, kuriuo patvirtinami įmonės valdymo organų nariai.

Specifinių žinių įmonės steigimo dokumentams pasirengti nereikia, nes visų jų pavyzdžius galite rasti Juridinių asmenų registre. Jei visgi norite sutaupyti laiko ir svarbiau kuo greičiau pradėti įmonės veiklą ar tiesiog nėra noro domėtis jos steigimo dokumentų rengimo procesu nėra, galite kreiptis į pagalbininkus, teikiančius buhalterines paslaugas. Taip įmonės įsteigimo ir užregistravimo Juridinių asmenų registre kelias bus greitesnis ir patogesnis.

Numatykite įmonės registracijos adresą

Pagal Lietuvos įstatymus bet kuri įmonė privalo registruoti savo buveinę ir turėti registracijos adresą.

Sudarykite įstatinį kapitalą ir atsidarykite kaupiamąją sąskaitą

Banko paslaugos ne tik reikalingos kiekvienai įmonei. Turintjame sąskaitą, paprasčiau tvarkyti kasdienius finansinius reikalus: naudotis banko paslaugomis jo filialuose ar internetu, sekti įplaukas bei išlaidas, pateikti reikiamas ataskaitas ir deklaracijas, galiausiai patogiai pervesti darbo užmokestį. Tai tik keli banko sąskaitos privalumai – ilgainiui banko paslaugų patogumą ir poveikį geresniam darbo procesui patirsite patys.

Atsispausdinę pasirašytą įmonės steigimo aktą arba sutartį ir įgaliojimą, keliaukite į artimiausią banko padalinį atsidaryti kaupiamosios sąskaitos. Į ją įmokėjus suformuotą įstatinio kapitalo sumą, banko darbuotojas savo ruožtu išduos pažymą, patvirtinančią, jog įstatinis kapitalas sudarytas, ir nurodančią jūsų įmonės banko sąskaitą.

Dokumentus pateikite patvirtinti notarui*

* Šis žingsnis nėra privalomas, tačiau kartais be jo neapsieinama. Nors pastaruoju metu įmonės dažniausiai steigiamos tiesiog Registrų centro svetainėje, pateikiant šabloniškus įstatus, kai kurioms standartiniai įmonės įstatai netinka. Tokiu atveju kreipiamasis į notarus tampa priešpaskutine stotele įmonės steigimo procese, po kurios lauks tik įmonės registracija Juridinių asmenų registre. Kreipimosi tikslas – notariškai pasitvirtinti prašyme įregistruoti įmonę nurodytų dokumentų tikrumą, taip pat įstatų atitiktį galiojančių įstatymų reikalavimams ir galiausiai faktą, jog įmonę galima registruoti.

Užregistruokite dokumentus Juridinių asmenų registre

Kaip minėjome pirmiau, įmonės steigimo procedūrą galima patikėti tuo užsiimančiai buhalterines paslaugas teikiančiai įmonei ar buhalteriui. Tačiau užregistruoti dokumentus galite ir patys – per Registrų centro svetainę, kurioje viskas įvyksta automatiškai, tad sunku tikrai nebus.

Bet kuriuo atveju po šio žingsnio jūsų įmonės steigimas bus laikomas sėkmingai baigtu. Gausite įmonės pažymėjimą ir oficialiai tapsite juridiniu asmeniu, įmonės vardu įgysite teises bei pareigas ir galėsite būti ieškovu ar atsakovu teisme. Užsiimti ūkine komercine veikla, sudarinėti sandorius – kitaip tariant, pradėti dirbti – galite nuo pat įregistravimo momento. Tačiau rekomenduoju nepamiršti dar vieno svarbaus dalyko: skirti bent šiek tiek laiko pasidžiaugti, jog pagaliau įsteigėte įmonę!

Daugiau

Kuo skiriasi MB ir UAB?

Tai dažniausias klausimas, kurį mums užduoda būsimieji verslininkai, nusprendę kreiptis pagalbos dėl įmonės steigimo. Juridinės formos pasirinkimas yra išties svarbus elementas, nuo kurio priklauso jūsų startas, tam tikri veiklos principai, galimybės, tad jį rūpestingai apgalvoti tikrai reikia.

 

Lengviausias būdas tai padaryti – įsivertinti pliusus ir minusus. Būtent tokiu gana elementariu patarimu pirmiausiai pasidaliname su klientais, išgirdę klausimus, kuo skiriasi mažoji bendrija (MB) ir uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ar kurią juridinę formą geriau rinktis.

 

Esate panašioje kryžkelėje? Kviečiame susipažinti su pagrindiniais MB ir UAB bruožais ir pliusais bei minusais.

 

Atsakomybė

Pradėkime nuo MB ir UAB siejančio vieno bendro privalumo – mažos atsakomybės verslo tipo. Abu yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys, o tai reiškia, kad įmonių savininkas neatsako savo asmeniniu turtu įmonės bankroto atveju.

 

Steigimas

Ir MB, ir UAB gali būti steigiama dviem būdais: elektroniniu arba su notaro pagalba. MB steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys (1–10 narių), tuo tarpu UAB gali steigti ir juridiniai asmenys(1–250 akcininkų).

 

Kapitalas ir įnašai

Jei nuspręsite steigti MB, jūsų įstatinis kapitalas galės būti labai simboliškas – kad ir vieno euro mokestis. Kokį įnašą steigėjas (MB narys) padarys, tokia įmonės turto dalis jam ir priklausys. Visgi nepaisant įnašo dydžio visi MB nariai turi tik po vieną balsą visuotiniame narių susirinkime. O štai UAB minimalus įstatinis kapitalas yra 1000eurų. Padalinus visą kapitalą į dalis, tai yra akcijas, jų skaičius nurodys įmonės turto dalį, kuri procentaliai priklauso vienam akcininkui.

 

Įmonės valdymo organai

Jei nuspręsite steigti MB, galėsite pasirinkti vieną iš dviejų MB organų struktūrų: MB narių susirinkimą, kuris taps valdymo organu, arba vadovą, kuris dirbs pagal civilinę sutartį. Šiuo atveju narių susirinkimas išliks valdymo organu, priimančiu svarbiausius MB sprendimus. UAB būtinai turi turėti direktorių ir akcininkų susirinkimą, o stebėtojų taryba gali tapti kolegialiu valdymo organu.

 

MB privalumai...

 

-     neturi privalomo įstatinio kapitalo

-     vadovas dirba pagal civilinę paslaugų sutartį

-     nebūtinas vadovas ir buhalteris

-     nariai gali veikti įmonės vardu be darbo sutarčių

-     galima išmokėti pelną avansu (nereikia laukti metų pabaigos)

-     narys gali išeiti iš verslo atsiimdamas savo įnašą arba gali perleisti nario teises kitam asmeniui

 

...ir trūkumai

 

-     steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys, todėl sunkiau pritraukti investuotojus (kitus juridinius vienetus)

-     už kiekvieną MB narį reikia mokėti PSD įmokas nuo minimalaus darbo užmokesčio

-     mažiau žinoma verslo forma užsienio rinkose

 

UAB privalumai...

 

-    lengviau pritraukti investuotojus, nes akcininkais gali būti ir fiziniai, ir juridiniai asmenys

-     ribotos civilinės atsakomybės – akcininkas rizikuoja tik įmonės, o ne asmeniniu turtu

-    yra galimybė pasitraukti iš verslo pardavus ar perleidus savo akcijas

 

...ir trūkumai

 

-     turi privalomą minimalų 1000 eurų įstatinį kapitalą

-     jei gavo pelno, akcininkas dividendus išsimoka tik pasibaigus finansiniams metams

-     reikalingas vadovas ir buhalteris (ar buhalterinių paslaugų įmonė)

 

Kaip matote, savų pliusų bei minusų turi tiek MB, tiek UAB juridinis statusas. Visgi MB steigimas yra nepalyginamai paprastesnis ir greitesnis, nebūtina išlaidauti ieškant konsultantų, kurie rekomenduojami steigiant UAB – viską galite pasidaryti per nuotolį užpildę reikalingas formas Registrų centro svetainėje.

 

Pradėti nuo MB naudinga ir tuo atveju, jei nesate tikri dėl verslo stabilumo, juk tapti UAB galėsite vos pajautę, jog veikla įsivažiuoja. Visgi jūsų valia, kurį variantą įsivertinę visus pirmiau aptartus aspektus pasirinksite. Bet kuriuo atveju linkime kuo didžiausios sėkmės startuojant ir kviečiame kreiptis, jei turite bet kokių įmonės steigimo ar kitų buhalterinių reikalų tvarkymo klausimų – pasistengsime jums padėti.

Daugiau

PVM mokėtojas: kaip žinoti, ar jau laikas juo tapti?

Kaip žinia, pridėtinės vertės mokestis, arba PVM – tai, ką sumokame nuo pardavimo metu sukurtos prekių ir paslaugų pridėtinės vertės. O PVM mokėtojas – nustatyta tvarka mokesčių administratoriaus užregistruotas asmuo, turintis mokėti PVM. Tiek įmonės, tiek asmenys, vykdantys individualią veiklą, gali savanoriškai įsiregistruoti PVM mokėtoju ir nelaukti, kuomet tai taps įstatymo nustatyta prievole – pavyzdžiui, viršijus 45 tūkst. metinės apyvartos ribą.

Taigi dar keli klausimai, kurie neduoda ramybės daugeliui mano konsultuojamų pradedančiųjų verslininkų – kuo skiriasi PVM ir ne PVM mokėtojo statusai ir kaip žinoti, ar jau verta patiems tapti PVM mokėtoju, jei iki šiol tokio statuso dar neturėjo.

Vienintelio teisingo atsakymo šioje situacijoje nėra. Tačiau egzistuoja kelios elementarios taisyklės, susijusios su jūsų kuriamu produktu ar paslauga bei jų pirkėjų tipais. Būtent pagal jas įsivertinus asmeninę situaciją pavyks priimti tinkamiausią sprendimą: ar jau laikas įsiregistruoti kaip PVM mokėtojui, o gal verta neskubėti ir kol kas vystyti veiklą ne PVM mokėtojo statusu.

Atsakykite sau į kelis klausimus, jei dvejojate, ar būti PVM mokėtoju iš tiesų naudinga ✓

Ar parduosite paslaugas ar prekes PVM mokėtojams?

  • Jei taip, tapti PVM mokėtoju verta, nes klientams jūsų paslaugų ar prekių kaina bus tokia pati.
  • Jei ne, verčiau kol kas likti ne PVM mokėtoju.

Ar paslaugas ir medžiagas, reikalingas savo veiklai, pirksite iš PVM mokėtojų?

  • Jei taip, už įsigytas paslaugas ar medžiagas galėsite susigrąžinti sumokėtą PVM.
  • Jei ne, nebus ko susigrąžinti.

Ar paslaugas ir medžiagas, reikalingas savo veiklai, pirksite iš ES valstybių?

  • Jei būsite PVM mokėtojas, tokiu atveju jums bus taikomas nulinis PVM tarifas.
  • Jei būsite ne PVM mokėtojas, paslaugos ir medžiagos kainuos brangiau, nes bus priskaičiuotas parduodančios šalies PVM tarifas.

Ar jūsų veiklai bus reikalingos „Google“, „Facebook“ ir pan. paslaugos?

  • Jei taip, būdamas ne PVM mokėtoju privalėsite papildomai apskaičiuoti PVM ir sumokėti VMI, nors ir tokių platformų tiekėjai savo sąskaitose dažniausiai nurodo nulinį PVM.Ar norite, kad jūsų įmonė atrodytų solidžiau ir patikimiau?Jei taip, tapti PVM mokėtoju verta, nes šis statusas indikuos didesnę apyvartą arba stambesnius užsakovus.

Egzistuoja tokia nerašyta taisyklė, kad dažniausiai savo noru registruotis tapti PVM mokėtoju apsimoka tuomet, kai ir jūsų klientai – teikiamų paslaugų ar prekių pirkėjai – yra PVM mokėtojai. Visgi patariame neskubant įsivertinti visas konkrečias pirmiau aprašytas aplinkybes ir tik tuomet priimti galutinį sprendimą.

Jei visgi nuspręsite, kad jau laikas tapti PVM mokėtoju, reikės VMI pateikti prašymą įtraukti įmonę į PVM mokėtojų registrą ir kitus reikalingus dokumentus. Jį nagrinėjantys specialistai vertins jūsų įmonės veiklą, vykdymo schemą, buveinės, sandėlių, jei tokie reikalingi veiklai vykdyti, buvimą ir kitus aspektus. Šis procesas trunka neilgai – sprendimas priimamas per 3 darbo dienas nuo visų būtinų dokumentų pateikimo.

Daugiau

Amžina dilema, kai reikia mokėti mokesčius: įmokų kodai

Įmokų kodai – tai, kas nesvetima visiems darbingo amžiaus asmenims, gaunantiems pajamų gyvenant Lietuvoje, bei juolab verslams: nesvarbu, turite mažąją bendriją ar didesnę individualią įmonę. Ir tuo pačiu lengvas galvos skausmas, kai ateina metas mokėti mokesčius, o ne kartą naudota vos trijų ar keturių skaičių įmokos kodo kombinacija eilinį kartą pasimiršta.

Būna ir taip, kad rūpintis mokestine prievole ir įmokos kodais apskritai tenka pirmą kartą. Nepatyrusiam verslui, kurio ne tik vystymu, bet ir finansiniu administravimu rūpinasi tas pats specifinių žinių šioje srityje neturintis žmogus, ar individualiam asmeniui, neseniai pradėjusiam pajamų teikiančią veiklą.

Visgi atliekant mokesčių įmokos VMI ar „Sodrai“ pavedimą nurodyti tikslų įmokos kodą būtina, jei norite, kad patvirtinimas apie jūsų kaip sąžiningo ir atsakingo verslo savininko ar piliečio atliktą pareigą be jokių nesklandumų atsidurtų valstybės biudžete.

Kokie svarbiausi VMI įmokų kodai?

1001 – PVM, juridinių asmenų pelno mokestis

1311 – gyventojų pajamų mokestis nuo gyventojų su darbo santykiais susijusių pajamų

1330 – MB narių mokamas gyventojų pajamų mokestis išsimokant atlyginimą pagal civilinę sutartį

1331 – gyventojų pajamų mokestis nuo nenuolatinio Lietuvos gyventojo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių B klasės pajamų

1411 – gyventojų pajamų mokestis nuo gyventojams su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusių A klasės išmokų

1441 – gyventojų pajamų mokestis nuo individualios veiklos pajamų

 

Kokie svarbiausi „Sodros“ įmokų kodai?

444 – PSD įmoka individualia veikla užsiimantiems asmenims, dirbantiems pagal verslo liudijimą

310 – VSD įmoka individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

322 – PSD einamosios įmokos individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

340 – PSD įmoka nuo praėjusių metų pajamų individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

252 – PSD ir VSD įmokos pagal darbo sutartį dirbančių žmonių

Daugiau

Dažniausiai užduodami klausimai apie atostogų kaupinius

Įsibėgėjus vasarai, įmonių kolektyvams aktualesnis tampa turimų pelnyto poilsio dienų skaičius, o jų darbdaviams –  ir kita su atostogų kaupiniais susijusi informacija. Šios srities valdymas svarbus tiek finansinei, tiek žmogiškųjų išteklių strategijai, todėl atostogų politiką rekomenduoju reguliariai peržiūrėti ir pagal poreikį vis atnaujinti, atsižvelgiant į teisinius reikalavimus ir vidinius organizacijos poreikius. Tvarkytis su šia užduotimi kviečiu vadovaujantis trumpa atmintine. Joje atsakiau į esminius dažniausiai įmonės buhalterine apskaita besirūpinantiems ekspertams užduodamus klausimus atostogų kaupinių tema. 

Kodėl svarbu žinoti, kiek atostogų dienų sukaupta? 

Pirmiausia, žinoma, todėl, kad darbuotojui nusprendus nutraukti darbo santykius įmonė turės išmokėti kompensaciją už visas nepanaudotas atostogų dienas. Be to, sukauptos atostogos laikomos įmonės įsipareigojimu ir mažina pelną, todėl šis rodiklis svarbus tiek finansinei atskaitomybei, tiek verslo planavimui. Norėdami likti ramūs, kad šie procesai nesutriks, prieš atostogų sezoną (arba dažniau) paprašykite buhalterinės apskaitos specialisto pateikti informaciją apie darbuotojams priklausančių laisvadienių skaičių. 

Kokia privaloma atostogų trukmė?

Konkreti trukmė priklauso nuo profesijos. Didžiajai daliai dirbančiųjų priklauso 20 darbo dienų kasmetinių atostogų, kai kurioms mūsų šalies Darbo kodekse išskirtoms profesijoms – 40 darbo dienų. Pagal Darbo kodeksą atostogos taip pat turi būti suteikiamos kiekvienam darbuotojui nors kartą per darbo metus. Taip pat turite užtikrinti, kad bent vienas atostogų laikotarpis būtų ilgesnis nei 10 darbo dienų. To reikalauja ne tik teisinės nuostatos, bet ir vertybinės patikimo, šiuolaikiško, išmintingo darbdavio nuostatos. Juk užtikrindami žmonių gerovę ir efektyvumą mainais gaunate atitinkamus rezultatus – pailsėjusius ir motyvuotus darbuotojus, padedančius auginti įmonę.

Kas lemia atostoginių dydį? 

Tai priklauso nuo darbuotojo užmokesčio per paskutinius tris mėnesius iki atostogų pradžios. Kuo didesnį atlyginimą darbuotojas gavo per šį laikotarpį, tuo atostoginiai bus didesni. Jie taip pat bus didesni, jei tą mėnesį, kai asmuo atostogauja, darbo dienų yra daugiau, lyginant su ankstesniais mėnesiais, pagal kuriuos skaičiuojamas atostoginių vidurkis ir kuriais darbo dienų buvo mažiau. 

Kam reikalingas atostogų grafikas? 

Tam, kad išvengtumėte situacijų, kai dėl tuo pačiu metu atostogaujančių darbuotojų sunku palaikyti sklandžią įmonės procesų veiklą ir kenčia darbo našumas. Pavyzdžiui, klientai ir projektai lieka be priežiūros, o besiilsinčius kolegas pavaduojantiems žmonėms tenka per daug krūvio. Taigi suformuokite ir kolektyvui pristatykite aiškią atostogų suteikimo tvarką, taip pat paruoškite metų ar pusmečio eigoje planuojamų atostogų grafiką. Pasidalinkite juo su komandos nariais ir paprašykite užpildyti, kiek įmanoma anksčiau, dar prieš prasidedant aktyviausiems atostogų laikotarpiams.  

Ką dar svarbu žinoti apie atostogų kaupinius? 

Su atostogų kaupiniais susijusiems klausimams įtakos gali turėti įvairūs faktoriai, pradedant, pavyzdžiui, Darbo kodekso pokyčiais, numatančiais naują atostogų suteikimo tvarką ar jų skaičiavimą. Papildomus teisiškai tinkamus atostogų suteikimo ar kaupimo principus gali numatyti ir įmonės politiką kuriantys organizacijų vadovai ar savininkai.  Pačių darbuotojų sprendimus dėl atostogų laiko ar trukmės gali padiktuoti ir asmeninė finansinė situacija. Pavyzdžiui, tie, kurių pajamos pakankamos ir stabilios, veikiausiai atostogaus dažniau ir ilgiau. Įtakos turi ir šalies ekonomika – jei ši, tarkime, patiria sunkmetį, dirbantieji neretai linkę atostogų imti mažiau ir rečiau, kad parodytų atsidavimą ir išsaugotų darbo vietą. 

Daugiau

Amžina dilema, kai reikia mokėti mokesčius: įmokų kodai

Įmokų kodai – tai, kas nesvetima visiems darbingo amžiaus asmenims, gaunantiems pajamų gyvenant Lietuvoje, bei juolab verslams: nesvarbu, turite mažąją bendriją ar didesnę individualią įmonę. Ir tuo pačiu lengvas galvos skausmas, kai ateina metas mokėti mokesčius, o ne kartą naudota vos trijų ar keturių skaičių įmokos kodo kombinacija eilinį kartą pasimiršta.

Būna ir taip, kad rūpintis mokestine prievole ir įmokos kodais apskritai tenka pirmą kartą. Nepatyrusiam verslui, kurio ne tik vystymu, bet ir finansiniu administravimu rūpinasi tas pats specifinių žinių šioje srityje neturintis žmogus, ar individualiam asmeniui, neseniai pradėjusiam pajamų teikiančią veiklą.

Visgi atliekant mokesčių įmokos VMI ar „Sodrai“ pavedimą nurodyti tikslų įmokos kodą būtina, jei norite, kad patvirtinimas apie jūsų kaip sąžiningo ir atsakingo verslo savininko ar piliečio atliktą pareigą be jokių nesklandumų atsidurtų valstybės biudžete.

Kokie svarbiausi VMI įmokų kodai?

1001 – PVM, juridinių asmenų pelno mokestis

1311 – gyventojų pajamų mokestis nuo gyventojų su darbo santykiais susijusių pajamų

1330 – MB narių mokamas gyventojų pajamų mokestis išsimokant atlyginimą pagal civilinę sutartį

1331 – gyventojų pajamų mokestis nuo nenuolatinio Lietuvos gyventojo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių B klasės pajamų

1411 – gyventojų pajamų mokestis nuo gyventojams su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusių A klasės išmokų

1441 – gyventojų pajamų mokestis nuo individualios veiklos pajamų

 

Kokie svarbiausi „Sodros“ įmokų kodai?

444 – PSD įmoka individualia veikla užsiimantiems asmenims, dirbantiems pagal verslo liudijimą

310 – VSD įmoka individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

322 – PSD einamosios įmokos individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

340 – PSD įmoka nuo praėjusių metų pajamų individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams

252 – PSD ir VSD įmokos pagal darbo sutartį dirbančių žmonių

Daugiau

Automobilių naudojimas ir apmokestinimas įmonės veikloje

Kuomet transporto priemonė įsigyjama įmonės vardu, versle ji turi būti naudojama pagal paskirtį: uždirbti pajamas ir gauti ekonominę naudą. Darbuotojui naudojant automobilį už įmonės veiklos ribų, tai yra savoms reikmėms (vykstant apsipirkti po darbo ar atostogauti), gaunama nauda turi būti atitinkamai apmokestinama. Kalbant paprastai, reikia susimokėti papildomus automobilio mokesčius. Tokia 2021 m. sugriežtinta mokesčių administratoriaus kontrolė įmonės automobilių naudojimui ne tik įmonės veikloje įnešė nemažai sumaišties.

 

Taigi ką svarbu žinoti apie šiandien aktualią įmonės automobilių apskaitą?

 

Nauda, gauta naudojantis įmonės automobiliu, priskiriama darbuotojo pajamoms natūra. VMI rekomenduoja, kad darbuotojo gauta nauda natūra dėl įmonės automobilio naudojimo asmeniniais tikslais kiekvieną mėnesį būtų įvertinta kaip 0,75 proc. automobilio tikrosios rinkos kainos. Ši vertė apmokestinama kaip darbuotojo pajamos natūra – tai yra priskaičiuojamas 20 proc. GPM ir „Sodros“ mokesčiai: PSD 6,98 proc., VSD 12,52proc. ir darbdavio 1,77 proc. Visos šios patirtos išlaidos pelno mokesčio tikslais yra leidžiami atskaitymai.

Daugiau

Dažniausiai užduodami klausimai apie atostogų kaupinius

Įsibėgėjus vasarai, įmonių kolektyvams aktualesnis tampa turimų pelnyto poilsio dienų skaičius, o jų darbdaviams –  ir kita su atostogų kaupiniais susijusi informacija. Šios srities valdymas svarbus tiek finansinei, tiek žmogiškųjų išteklių strategijai, todėl atostogų politiką rekomenduoju reguliariai peržiūrėti ir pagal poreikį vis atnaujinti, atsižvelgiant į teisinius reikalavimus ir vidinius organizacijos poreikius. Tvarkytis su šia užduotimi kviečiu vadovaujantis trumpa atmintine. Joje atsakiau į esminius dažniausiai įmonės buhalterine apskaita besirūpinantiems ekspertams užduodamus klausimus atostogų kaupinių tema. 

Kodėl svarbu žinoti, kiek atostogų dienų sukaupta? 

Pirmiausia, žinoma, todėl, kad darbuotojui nusprendus nutraukti darbo santykius įmonė turės išmokėti kompensaciją už visas nepanaudotas atostogų dienas. Be to, sukauptos atostogos laikomos įmonės įsipareigojimu ir mažina pelną, todėl šis rodiklis svarbus tiek finansinei atskaitomybei, tiek verslo planavimui. Norėdami likti ramūs, kad šie procesai nesutriks, prieš atostogų sezoną (arba dažniau) paprašykite buhalterinės apskaitos specialisto pateikti informaciją apie darbuotojams priklausančių laisvadienių skaičių. 

Kokia privaloma atostogų trukmė?

Konkreti trukmė priklauso nuo profesijos. Didžiajai daliai dirbančiųjų priklauso 20 darbo dienų kasmetinių atostogų, kai kurioms mūsų šalies Darbo kodekse išskirtoms profesijoms – 40 darbo dienų. Pagal Darbo kodeksą atostogos taip pat turi būti suteikiamos kiekvienam darbuotojui nors kartą per darbo metus. Taip pat turite užtikrinti, kad bent vienas atostogų laikotarpis būtų ilgesnis nei 10 darbo dienų. To reikalauja ne tik teisinės nuostatos, bet ir vertybinės patikimo, šiuolaikiško, išmintingo darbdavio nuostatos. Juk užtikrindami žmonių gerovę ir efektyvumą mainais gaunate atitinkamus rezultatus – pailsėjusius ir motyvuotus darbuotojus, padedančius auginti įmonę.

Kas lemia atostoginių dydį? 

Tai priklauso nuo darbuotojo užmokesčio per paskutinius tris mėnesius iki atostogų pradžios. Kuo didesnį atlyginimą darbuotojas gavo per šį laikotarpį, tuo atostoginiai bus didesni. Jie taip pat bus didesni, jei tą mėnesį, kai asmuo atostogauja, darbo dienų yra daugiau, lyginant su ankstesniais mėnesiais, pagal kuriuos skaičiuojamas atostoginių vidurkis ir kuriais darbo dienų buvo mažiau. 

Kam reikalingas atostogų grafikas? 

Tam, kad išvengtumėte situacijų, kai dėl tuo pačiu metu atostogaujančių darbuotojų sunku palaikyti sklandžią įmonės procesų veiklą ir kenčia darbo našumas. Pavyzdžiui, klientai ir projektai lieka be priežiūros, o besiilsinčius kolegas pavaduojantiems žmonėms tenka per daug krūvio. Taigi suformuokite ir kolektyvui pristatykite aiškią atostogų suteikimo tvarką, taip pat paruoškite metų ar pusmečio eigoje planuojamų atostogų grafiką. Pasidalinkite juo su komandos nariais ir paprašykite užpildyti, kiek įmanoma anksčiau, dar prieš prasidedant aktyviausiems atostogų laikotarpiams.  

Ką dar svarbu žinoti apie atostogų kaupinius? 

Su atostogų kaupiniais susijusiems klausimams įtakos gali turėti įvairūs faktoriai, pradedant, pavyzdžiui, Darbo kodekso pokyčiais, numatančiais naują atostogų suteikimo tvarką ar jų skaičiavimą. Papildomus teisiškai tinkamus atostogų suteikimo ar kaupimo principus gali numatyti ir įmonės politiką kuriantys organizacijų vadovai ar savininkai.  Pačių darbuotojų sprendimus dėl atostogų laiko ar trukmės gali padiktuoti ir asmeninė finansinė situacija. Pavyzdžiui, tie, kurių pajamos pakankamos ir stabilios, veikiausiai atostogaus dažniau ir ilgiau. Įtakos turi ir šalies ekonomika – jei ši, tarkime, patiria sunkmetį, dirbantieji neretai linkę atostogų imti mažiau ir rečiau, kad parodytų atsidavimą ir išsaugotų darbo vietą. 

Daugiau

Verslo pradžia ir buhalterija: patarimai, kokių klaidų vengti

Vienas kertinių sėkmingo jauno verslo, siekiančio užtikrintai augti, rodiklių yra tvarkinga ir profesionaliai vykdoma buhalterija. Jos pagrindinis vaidmuo – užtikrinti, kad finansiniai procesai būtų kruopščiai sekami ir valdomi. Per mažai dėmesio šiai sričiai gali lemti nemenkus nuostolius ar netgi bankrotą. Jei norite išvengti panašių nemalonumų, augindami savąjį verslą, kviečiu susipažinti su keliomis, mano nuomone, dažniausiai buhalterinėje apskaitoje pasitaikančiomis klaidomis ir patarimais, kaip jų išvengti.

Patikėkite buhalterinę apskaitą profesionalams

Siekiant ilgai puoselėto tikslo žmogiška jo įgyvendinimui skirti visus įmanomus resursus: tiek pinigus, tiek laiką ir fizines jėgas. Visgi bandydami savarankiškai įveikti begalę įvairių užduočių, kurioms reikalingos skirtingos kompetencijos, rizikuojate anksčiau ar vėliau suklupti.

Vietoje to patariu buhalterinės apskaitos klausimus patikėti kokybiškai šias paslaugas teikiančiai įmonei ar specialistui. Taip išvengsite išlaidų, kurios gresia net dėl vieno menko nesusipratimo ar elementaraus nežinojimo, kaip susitvarkyti su tam tikra buhalterijos ar apskaitos situacija. Deja, per ilgą darbo patirtį teko konsultuoti ne vieną klientą, kuriam atsitiktinė klaida kainavo ne tik papildomą finansinę naštą, bet ir teisinius sunkumus.

Tuo tarpu perleidę buhalterinę apskaitą profesionalams, netruksite suvokti, kad tam reikalingas investicijas smarkiai pranoksta patiriama nauda. O mažiau streso ar galimybė visiškai atsiduoti labiau džiuginantiems dalykams (pavyzdžiui, verslo sėkmės strategijai) – tokie patys vertingi kaip minimali buhalterinių problemų tikimybė ar joms spręsti sutaupyti pinigai.

Planuokite biudžetą atsakingai

Dar vienas niuansas, kurį pastebiu dirbdama su nuosavo verslo kelionę tik pradedančiais partneriais, yra išlaidų planavimo stoka, vedanti į neprognozuojamus ir nekontroliuojamus finansinius iššūkius. Prastas biudžeto sudarymas pirmiausia gali lemti verslo likvidumą. Jei išteklius ir finansinius įsipareigojimus planuosite neatsargiai, rizikuosite atsidurti situacijoje, kai įmonė neturės pakankamai lėšų kasdienėms išlaidoms padengti. To pasekmė – skolos arba blogiausias scenarijus: veiklos žlugimas.

Aplaidus lėšų paskirstymas susijęs ir su pelningumu bei konkurencingumu. Nesureikšmindami finansų planavimo, galite praleisti potencialias progas įmonei investuoti į augimą ar plėtrą, o tai vėliau greičiausiai atsilieps pelno sumažėjimu ir prarastomis rinkos galimybėmis.

Visokeriopa parama planuojant išlaidas – pirmiau minėti buhalterinės apskaitos ekspertai. Visgi jei nuspręstumėte užsiimti biudžeto reikalais patys, būkite tikri, kad neviršijate galimybių ir įmonės lėšų nešvaistote be reikalo, kokį biudžetą bedėliotumėte: vienkartinio trumpalaikio projekto ar visų ateinančių metų.  

Fiksuokite grynųjų pinigų mokėjimus

Į klaidingų praktikų sąrašą įtraukiau ir aplaidų grynųjų pinigų srautų stebėjimą. „Bet juk skaitmenizuoti mokėjimai banko kortelėmis šiandien gerokai įprastesni“, – turbūt ką tik pagalvojote. Ir jūs teisūs. Kita vertus, būtent dėl šios priežasties, netikėtai prireikus atsiskaityti grynaisiais, galite paprasčiausiai pamiršti šį mokėjimą įtraukti į buhalterinę apskaitą.

Be to, pradedantieji verslininkai neretai prisipažįsta nesureikšminantys asmeninių investicijų kaip ir anksčiau aptartų laiko ar energijos resursų. Visgi patariu visose srityse išlaikyti balansą. Vadovaudamiesi vizija, kad asmeninės lėšos grynaisiais pinigais – indėlis į jūsų kuriamą verslą, veikiau darote sau „meškos paslaugą“. Nefiksuodami visų operacijų buhalterinėje apskaitoje ilgainiui susidursite su sunkumais norėdami atsekti išlaidas, sudarydami finansines ataskaitas ir galiausiai iškreipdami įmonės išlaidų bei pelningumo santykį.

Taigi išnaudokite skaitmenizacijos privalumus ne tik vykdydami elektroninius mokėjimus, bet ir formuodami įprotį įtraukti grynųjų pinigų atsiskaitymus į buhalterinės apskaitos programą. Dar geriau – ir pastarąjį darbą, atlikę mokėjimą grynaisiais, perleiskite žmogui, kuris profesionaliai rūpinasi jūsų įmonės buhalterine apskaita.

Daugiau

Kodėl verta rinktis apskaitos įmonę, o ne asmeninį buhalterį?

6 argumentai, kodėl apskaitos įmonė yra teisingesnis sprendimas, jei norite miegoti ramiai ir augti užtikrintai.

1. Buhalterinės apskaitos įmonė išlaisvina nuo prievolės mokėti valstybei mokesčius (GPM, PSD ir „Sodrai“) už samdomą darbuotoją įmonės viduje.

Praktinis pavyzdys – 800 eurų „į rankas“gaunantis samdomas buhalteris su mokesčiais jums atsieitų 1350 eurų, tuo tarpu sutarę su buhalterinės apskaitos įmone fiksuotą mėnesinę 800 eurų sumą už atliktus darbus tik tiek jai ir mokėsite.

2. Buhalterinės apskaitos įmonė leidžia sutaupyti išlaidų, reikalingų sukurti kokybišką fizinę darbo vietą įmonėje: aprūpinti biuro baldais, kompiuterine įranga, telefonu, galiausiai kanceliarinėmis ir kitomis motyvuojantį komfortą darbuotojui teikiančiomis priemonėmis. Taigi nebereikia skirti lėšų ir technikos priežiūrai ar atnaujinimui, priemonių papildymui, motyvacijos darbo vietoje kėlimui.

3. Dirbant su buhalterinės apskaitos įmone, nereikia investuoti į nemenkai kainuojančias profesionaliasbuhalterines programas ir joms būtinus brangius priedus.

4. Jei buhalteriniais įmonės reikalais rūpinasi įmonė, nebereikia galvoti, ką daryti, jei samdomą buhalterį netikėtai pakirs liga ar jis nuspręs išeiti atostogų.

Didžiausios krizės linkusios įvykti nepalankiausiu metu, o ir kasdienius finansinius reikalus kažkam reikia tvarkyti: net keliomsdienoms palikti darbo vietą tuščią rizikinga ir neatsakinga, reikalauti dirbti sergančio ar besiilsinčio darbuotojo neteisėta, o turėti antrą, kuris galėtų pavaduoti, tiesiog per didelė prabanga, jei svarstote, ar „įpirksite“ vieną.

Tuo tarpu nutraukti darbą ir iki galo nesutvarkyti kliento buhalterinės apskaitos įmonė negali. Jos atsakomybė apibrėžta ne tik įstatymais, bet ir buhalterinių paslaugų sutartimi, be to, apdraudžiama civilinės atsakomybės draudimu.

5. Kaip perkant bet kokią prekę ar paslaugą, taip ir dirbant su buhalterinių paslaugų įmone galioja teisė reikalauti atsakomybės už kokybę: ištaisyti padarytas klaidas, atlyginti žalą, kuri galimai atsirado dėl įveltų netikslumų.

6. Visgi „techninių“ problemų tikimybė patikėjus buhalterijos apskaitą įmonei labai maža. Tam, kad galėtų atliepti skirtingų klientų poreikius, joje dirbantys specialistai suinteresuoti tapti plataus profilio apskaitos ekspertais: nuolat kelti kvalifikaciją ir išmanyti kur kas daugiau nei eilinis buhalteris.

Daugiau

Įmonės steigimas savarankiškai: nuo ko pradėti?

Nusprendus realizuoti pirmojo nuosavo verslo idėją, neabejotinai gali kilti daugybė trikdančių klausimų dėl bene esminio startinio formalumo – įmonės steigimo. Norėdami įveikti iššūkį, veikiausiai dėl laiko ir papildomų rūpesčių stokos skubėtumėte kreiptis į buhalterines paslaugas teikiančias įmones ar ieškoti individualiai dirbančių buhalterių, kurie viską sutvarkytų.

Visgi verslo idėjos „įforminimo“ procesas nėra toks jau sudėtingas, kai turi patikimą šaltinį, kuris suprantamai  paaiškina, kaip viskas veikia. Šiuo klausimutam esame mes – drąsiai galite vadinti tavoapskaita.lt komandą savo asmenine buhalterinių paslaugų konsultantais. Metas judėti prie kitos užduoties – išsiaiškinti esminius sklandaus ir teisingo įmonės steigimo niuansus, kad klaidžiotib iurokratiniuose labirintuose reikėtų kuo mažiau.

Tad kokius žingsnius atlikti savarankiškai steigiant įmonę?

Susikurkite įmonės pavadinimą

Viena vertus, tai smagioji ir gana kūrybiška verslo pradžios dalis, iš kitos pusės – gana ilgas ir, žinoma, atsakingas procesas, todėl rekomenduoju nepasilikti šios užduoties paskutinei minutei ir pradėti galvoti apie savo būsimos veiklos vardą kuo anksčiau. Kaip tai padaryti nuosekliai ir kur ieškoti atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus dėl Lietuvoje įmonių pavadinimams galiojančių reikalavimų? Registrų centro svetainėje.

Išsigryninę įmonės pavadinimo viziją, Juridinių asmenių registre patikrinkite, ar tokio pavadinimo neturi kažkas kitas. Jei viskas tvarkoje, tame pačiame registre jį rezervuokite.

Pasiruoškite įmonės steigimo dokumentus

Steigimo aktą, jei individualią įmonę steigia vienas asmuo,arba steigimo sutartį, jei steigėjų keletas – šiame dokumente bus numatomos įmonės steigimo sąlygos. Taip pat jums reikės būsimos įmonės įstatų bei steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolo, kuriuo patvirtinami įmonės valdymo organų nariai.

Specifinių žinių įmonės steigimo dokumentams pasirengti nereikia, nes visų jų pavyzdžius galite rasti Juridinių asmenų registre. Jei visgi norite sutaupyti laiko ir svarbiau kuo greičiau pradėti įmonės veiklą ar tiesiog nėra noro domėtis jos steigimo dokumentų rengimo procesu nėra, galite kreiptis į pagalbininkus, teikiančius buhalterines paslaugas. Taip įmonės įsteigimo ir užregistravimo Juridinių asmenų registre kelias bus greitesnis ir patogesnis.

Numatykite įmonės registracijos adresą

Pagal Lietuvos įstatymus bet kuri įmonė privalo registruoti savo buveinę ir turėti registracijos adresą.

Sudarykite įstatinį kapitalą ir atsidarykite kaupiamąją sąskaitą

Banko paslaugos ne tik reikalingos kiekvienai įmonei. Turintjame sąskaitą, paprasčiau tvarkyti kasdienius finansinius reikalus: naudotis banko paslaugomis jo filialuose ar internetu, sekti įplaukas bei išlaidas, pateikti reikiamas ataskaitas ir deklaracijas, galiausiai patogiai pervesti darbo užmokestį. Tai tik keli banko sąskaitos privalumai – ilgainiui banko paslaugų patogumą ir poveikį geresniam darbo procesui patirsite patys.

Atsispausdinę pasirašytą įmonės steigimo aktą arba sutartį ir įgaliojimą, keliaukite į artimiausią banko padalinį atsidaryti kaupiamosios sąskaitos. Į ją įmokėjus suformuotą įstatinio kapitalo sumą, banko darbuotojas savo ruožtu išduos pažymą, patvirtinančią, jog įstatinis kapitalas sudarytas, ir nurodančią jūsų įmonės banko sąskaitą.

Dokumentus pateikite patvirtinti notarui*

* Šis žingsnis nėra privalomas, tačiau kartais be jo neapsieinama. Nors pastaruoju metu įmonės dažniausiai steigiamos tiesiog Registrų centro svetainėje, pateikiant šabloniškus įstatus, kai kurioms standartiniai įmonės įstatai netinka. Tokiu atveju kreipiamasis į notarus tampa priešpaskutine stotele įmonės steigimo procese, po kurios lauks tik įmonės registracija Juridinių asmenų registre. Kreipimosi tikslas – notariškai pasitvirtinti prašyme įregistruoti įmonę nurodytų dokumentų tikrumą, taip pat įstatų atitiktį galiojančių įstatymų reikalavimams ir galiausiai faktą, jog įmonę galima registruoti.

Užregistruokite dokumentus Juridinių asmenų registre

Kaip minėjome pirmiau, įmonės steigimo procedūrą galima patikėti tuo užsiimančiai buhalterines paslaugas teikiančiai įmonei ar buhalteriui. Tačiau užregistruoti dokumentus galite ir patys – per Registrų centro svetainę, kurioje viskas įvyksta automatiškai, tad sunku tikrai nebus.

Bet kuriuo atveju po šio žingsnio jūsų įmonės steigimas bus laikomas sėkmingai baigtu. Gausite įmonės pažymėjimą ir oficialiai tapsite juridiniu asmeniu, įmonės vardu įgysite teises bei pareigas ir galėsite būti ieškovu ar atsakovu teisme. Užsiimti ūkine komercine veikla, sudarinėti sandorius – kitaip tariant, pradėti dirbti – galite nuo pat įregistravimo momento. Tačiau rekomenduoju nepamiršti dar vieno svarbaus dalyko: skirti bent šiek tiek laiko pasidžiaugti, jog pagaliau įsteigėte įmonę!

Daugiau

Kuo skiriasi MB ir UAB?

Tai dažniausias klausimas, kurį mums užduoda būsimieji verslininkai, nusprendę kreiptis pagalbos dėl įmonės steigimo. Juridinės formos pasirinkimas yra išties svarbus elementas, nuo kurio priklauso jūsų startas, tam tikri veiklos principai, galimybės, tad jį rūpestingai apgalvoti tikrai reikia.

 

Lengviausias būdas tai padaryti – įsivertinti pliusus ir minusus. Būtent tokiu gana elementariu patarimu pirmiausiai pasidaliname su klientais, išgirdę klausimus, kuo skiriasi mažoji bendrija (MB) ir uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ar kurią juridinę formą geriau rinktis.

 

Esate panašioje kryžkelėje? Kviečiame susipažinti su pagrindiniais MB ir UAB bruožais ir pliusais bei minusais.

 

Atsakomybė

Pradėkime nuo MB ir UAB siejančio vieno bendro privalumo – mažos atsakomybės verslo tipo. Abu yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys, o tai reiškia, kad įmonių savininkas neatsako savo asmeniniu turtu įmonės bankroto atveju.

 

Steigimas

Ir MB, ir UAB gali būti steigiama dviem būdais: elektroniniu arba su notaro pagalba. MB steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys (1–10 narių), tuo tarpu UAB gali steigti ir juridiniai asmenys(1–250 akcininkų).

 

Kapitalas ir įnašai

Jei nuspręsite steigti MB, jūsų įstatinis kapitalas galės būti labai simboliškas – kad ir vieno euro mokestis. Kokį įnašą steigėjas (MB narys) padarys, tokia įmonės turto dalis jam ir priklausys. Visgi nepaisant įnašo dydžio visi MB nariai turi tik po vieną balsą visuotiniame narių susirinkime. O štai UAB minimalus įstatinis kapitalas yra 1000eurų. Padalinus visą kapitalą į dalis, tai yra akcijas, jų skaičius nurodys įmonės turto dalį, kuri procentaliai priklauso vienam akcininkui.

 

Įmonės valdymo organai

Jei nuspręsite steigti MB, galėsite pasirinkti vieną iš dviejų MB organų struktūrų: MB narių susirinkimą, kuris taps valdymo organu, arba vadovą, kuris dirbs pagal civilinę sutartį. Šiuo atveju narių susirinkimas išliks valdymo organu, priimančiu svarbiausius MB sprendimus. UAB būtinai turi turėti direktorių ir akcininkų susirinkimą, o stebėtojų taryba gali tapti kolegialiu valdymo organu.

 

MB privalumai...

 

-     neturi privalomo įstatinio kapitalo

-     vadovas dirba pagal civilinę paslaugų sutartį

-     nebūtinas vadovas ir buhalteris

-     nariai gali veikti įmonės vardu be darbo sutarčių

-     galima išmokėti pelną avansu (nereikia laukti metų pabaigos)

-     narys gali išeiti iš verslo atsiimdamas savo įnašą arba gali perleisti nario teises kitam asmeniui

 

...ir trūkumai

 

-     steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys, todėl sunkiau pritraukti investuotojus (kitus juridinius vienetus)

-     už kiekvieną MB narį reikia mokėti PSD įmokas nuo minimalaus darbo užmokesčio

-     mažiau žinoma verslo forma užsienio rinkose

 

UAB privalumai...

 

-    lengviau pritraukti investuotojus, nes akcininkais gali būti ir fiziniai, ir juridiniai asmenys

-     ribotos civilinės atsakomybės – akcininkas rizikuoja tik įmonės, o ne asmeniniu turtu

-    yra galimybė pasitraukti iš verslo pardavus ar perleidus savo akcijas

 

...ir trūkumai

 

-     turi privalomą minimalų 1000 eurų įstatinį kapitalą

-     jei gavo pelno, akcininkas dividendus išsimoka tik pasibaigus finansiniams metams

-     reikalingas vadovas ir buhalteris (ar buhalterinių paslaugų įmonė)

 

Kaip matote, savų pliusų bei minusų turi tiek MB, tiek UAB juridinis statusas. Visgi MB steigimas yra nepalyginamai paprastesnis ir greitesnis, nebūtina išlaidauti ieškant konsultantų, kurie rekomenduojami steigiant UAB – viską galite pasidaryti per nuotolį užpildę reikalingas formas Registrų centro svetainėje.

 

Pradėti nuo MB naudinga ir tuo atveju, jei nesate tikri dėl verslo stabilumo, juk tapti UAB galėsite vos pajautę, jog veikla įsivažiuoja. Visgi jūsų valia, kurį variantą įsivertinę visus pirmiau aptartus aspektus pasirinksite. Bet kuriuo atveju linkime kuo didžiausios sėkmės startuojant ir kviečiame kreiptis, jei turite bet kokių įmonės steigimo ar kitų buhalterinių reikalų tvarkymo klausimų – pasistengsime jums padėti.

Daugiau

Automobilių naudojimas ir apmokestinimas įmonės veikloje

Kuomet transporto priemonė įsigyjama įmonės vardu, versle ji turi būti naudojama pagal paskirtį: uždirbti pajamas ir gauti ekonominę naudą. Darbuotojui naudojant automobilį už įmonės veiklos ribų, tai yra savoms reikmėms (vykstant apsipirkti po darbo ar atostogauti), gaunama nauda turi būti atitinkamai apmokestinama. Kalbant paprastai, reikia susimokėti papildomus automobilio mokesčius. Tokia 2021 m. sugriežtinta mokesčių administratoriaus kontrolė įmonės automobilių naudojimui ne tik įmonės veikloje įnešė nemažai sumaišties.

 

Taigi ką svarbu žinoti apie šiandien aktualią įmonės automobilių apskaitą?

 

Nauda, gauta naudojantis įmonės automobiliu, priskiriama darbuotojo pajamoms natūra. VMI rekomenduoja, kad darbuotojo gauta nauda natūra dėl įmonės automobilio naudojimo asmeniniais tikslais kiekvieną mėnesį būtų įvertinta kaip 0,75 proc. automobilio tikrosios rinkos kainos. Ši vertė apmokestinama kaip darbuotojo pajamos natūra – tai yra priskaičiuojamas 20 proc. GPM ir „Sodros“ mokesčiai: PSD 6,98 proc., VSD 12,52proc. ir darbdavio 1,77 proc. Visos šios patirtos išlaidos pelno mokesčio tikslais yra leidžiami atskaitymai.

Daugiau

Automobilių naudojimas ir apmokestinimas įmonės veikloje

Kuomet transporto priemonė įsigyjama įmonės vardu, versle ji turi būti naudojama pagal paskirtį: uždirbti pajamas ir gauti ekonominę naudą. Darbuotojui naudojant automobilį už įmonės veiklos ribų, tai yra savoms reikmėms (vykstant apsipirkti po darbo ar atostogauti), gaunama nauda turi būti atitinkamai apmokestinama. Kalbant paprastai, reikia susimokėti papildomus automobilio mokesčius. Tokia 2021 m. sugriežtinta mokesčių administratoriaus kontrolė įmonės automobilių naudojimui ne tik įmonės veikloje įnešė nemažai sumaišties.

 

Taigi ką svarbu žinoti apie šiandien aktualią įmonės automobilių apskaitą?

 

Nauda, gauta naudojantis įmonės automobiliu, priskiriama darbuotojo pajamoms natūra. VMI rekomenduoja, kad darbuotojo gauta nauda natūra dėl įmonės automobilio naudojimo asmeniniais tikslais kiekvieną mėnesį būtų įvertinta kaip 0,75 proc. automobilio tikrosios rinkos kainos. Ši vertė apmokestinama kaip darbuotojo pajamos natūra – tai yra priskaičiuojamas 20 proc. GPM ir „Sodros“ mokesčiai: PSD 6,98 proc., VSD 12,52proc. ir darbdavio 1,77 proc. Visos šios patirtos išlaidos pelno mokesčio tikslais yra leidžiami atskaitymai.

Daugiau
KONSULTACIJA

Turite klausimų?
Rezervuokite laiką nemokamai konsultacijai.

Mūsų buhalterinės apskaitos ekspertai atsakys į visus Jums rūpimus klausimus nemokamos konsultacijos metu.
DUK
Dažniausiai užduodami klausimai
Taupome Jūsų laiką ir atsakome į mūsų klientų dažniausiai užduodamus klausimus.
Vis dar turite klausimų? Užduokite juos užpildydami formą.
Pateikite klausimą ir atsakysime Jums per vieną darbo dieną
Jūsų užklausa gauta. Susisieksime su Jumis per vieną darbo dieną.
Užklausos išsiųsti nepavyko. Patikrinkite ar teisingai įvedėte el. pašto adresą, telefono numerį ir užpildėte visus laukus.
El. paštas
Susisiekite tiesiogiai el. paštu
info@tavoapskaita.lt
Tel. Nr.
Susisiekite tiesiogiai telefonu
+370 614 03 533